Powrót do korzeni – czas na folk!
Folklorystyczne motywy przeżywają ostatnimi czasy prawdziwy renesans! Po raz pierwszy, od czasów chłopomanii z drugiej połowy XIX wieku, fascynacja kulturą ludową tak wyraźnie wkracza w każdą dziedzinę życia, z modą na czele. Teraz, w nowoczesnym wydaniu, łącząc tradycję z nowoczesnością, stworzysz nowy wymiar miejskiego szyku!
Światowi projektanci wplatają etniczne motywy w pokazy swoich kolekcji już od kilku sezonów, i co tu dużo ukrywać – ich główną inspiracją jest kultura słowiańska. A mamy się czym pochwalić! Na naszym rodzimym gruncie wyrosło mnóstwo charakterystycznych ludowych tradycji, a jednymi z najpopularniejszych i najbardziej znanych są bajecznie kolorowe hafty i wzory, którymi bogato ozdabiano regionalne stroje, kilimy, a nawet zastawę stołową. Któż nie kojarzy łowickich kogutków i wycinanek, kurpi, czy kaszubskich kwiatów? Projektanci coraz częściej i chętniej sięgają do korzeni polskiej kultury i tradycji, wyciągając z niej wszystko co najlepsze. Niepowtarzalny design, kolory i wzornictwo – to spuścizna, z której możemy być dumni!
Najbardziej charakterystycznym polskim motywem folkowym jest zdecydowanie wzór łowicki – głównie dlatego, że region ten jako jeden z nielicznych zachował żywą kulturę stroju ludowego, dumnie reprezentując go przy okazji świąt i istotnych wydarzeń. Z tego względu, to właśnie łowickie wycinanki najczęściej pojawiają się jako wzór na torebkach i dodatkach. Mimo mnogości kolorów, motyw ten nie przytłacza i nie sprawia wrażenia przesadzonego. Co więcej, wszystkie barwy zdają się uzupełniać i ze sobą współgrać.
Folkowe motywy najlepiej czują się w towarzystwie naturalnych surowców. Ma być naturalnie, prosto i swojsko. Dlatego też zdobienia inspirowane polską tradycją ludową najczęściej występują w zestawieniu z filcem, lnem i … pikowaniami! Niewiele osób o tym wie, ale filc jest jednym z najstarszych rodzajów materiału wytwarzanym przez ludzi. Istnieje spora grupa badaczy, która jest przekonana, że technika wytwarzania filcu powstała dużo wcześniej niż tkacka. To robi wrażenie, prawda?
Ponieważ etnodesign w dodatkach sam w sobie jest niezwykle wyrazisty i przyciągający spojrzenia, potrzebuje wyjątkowej oprawy. Etnowzory najpiękniej komponują się z odcieniami szarości, czernią i beżem, dlatego stylizacja z ich wykorzystaniem powinna opierać się głównie na tych kolorach. Do tego misterny kok lub wianek z warkocza wokół głowy i outfit gotowy!
TORBA FILCOWA KWIAT ŁOWICKI 300
TOREBKA PIKOWANA JUTRZENKA 357
TOREBKA FILCOWA Z PODPISEM 324
TOREBKA PIKOWANA FOLK 429
TOREBKA PIKOWANA FOLK WINTER 431
TOREBKA LNIANA FOLK SUMMER 418
Więcej modeli torebek w stylu FOLK znajdziecie tutaj.