Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na którym palcu nosić pierścionki?

2019-08-07
Na którym palcu nosić pierścionki?
Czy kiedykolwiek zastanawiałyście się, dlaczego pierścionki zaręczynowe i obrączki nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni? Choć niewielu o tym wie, zwyczaj ten utarł się dopiero w XIX wieku, po klęsce powstania styczniowego, kiedy to zamężne kobiety na znak żałoby masowo przekładały swoje obrączki na prawą dłoń. Wcześniej zwyczaj nakazywał, by mężatki nosiły obrączkę na lewej dłoni, a wdowy przekładały ją na prawą. Podobnie było z pierścionkami zaręczynowymi – pierwotnie zakładano je na palec serdeczny prawej ręki, a w dniu ślubu przekładano na lewą. Ta subtelna symbolika pozwalała jasno określić stan cywilny kobiety bez potrzeby zadawania jej pytań. Obecnie wybór pierścionków jest tak duży, że trudno zdecydować się na to, by nosić wyłącznie podstawową biżuterię. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kobiet ozdabia pierścionkami także inne palce dłoni, jednak niewiele zdaje sobie sprawę, że poszczególne palce mają osobną symbolikę, której korzenie nierzadko sięgają jeszcze starożytności.

Pierścionek na kciuku

W starożytnej Grecji pierścionek noszony na kciuku traktowany był jak swoisty talizman zapewniający powodzenie i szczęście, a jego właściciel postrzegany był jako osoba dbająca o witalność, siłę i zdrowie. Dziś ta symbolika uległa lekkiemu zatarciu, jednak osoby noszące pierścionki na kciuku uważane są za wyjątkowo ciekawe świata i otwarte na nowości.

Pierścionek na palcu wskazującym

Noszenie pierścionka na palcu wskazującym również ma swoje korzenie w zamierzchłych czasach, w średniowieczu symbolizował on bowiem wysoką pozycję społeczną oraz służył wzbudzaniu zaufania. Tego typu ozdoby nosili przede wszystkim wysoko postawieni średniowieczni duchowni, przede wszystkim biskupi. Obecnie pierścionki na palcu wskazującym może nosić każdy, a ich zakładanie symbolizuje wysoki status społeczny, pewność siebie i odwagę w dążeniu do celu.

Pierścionek na palcu środkowym

Palec środkowy jest drugim w kolei, najchętniej wybieranym do noszenia pierścionków palcem. Według współczesnych psychologów wybór ten podyktowany jest chęcią dodania sobie pewności siebie, wzmocnienia poczucia własnej wartości i podkreślenia swojej osobowości. Symbolika ozdabiania palca środkowego ma także swoje korzenie w starożytnej, chińskiej filozofii ying yang, według której pierścionki mają pomóc w znalezieniu życiowej równowagi i rozróżnianiu dobra od zła.

Pierścionek na małym palcu

Na założenie pierścionka na mały palec decydujemy się najrzadziej. Tymczasem, jeszcze w XIX wieku to właśnie to miejsce wykorzystywano do eksponowania rodowych sygnetów. Pierścienie noszone na małym palcu stanowiły jeden z atrybutów i symboli władców, co doskonale widać na przykładzie portretów królów czy carów.


A jaki pierścionek wybrać? Podsuwamy kilka propozycji :)

Ażurowy pierścionek z regulowaną obrączką kolor złoty

https://evangarda.pl/pol_pl_Azurowy-pierscionek-z-regulowana-obraczka-kolor-zloty-5994_1.jpg

Kryształowy pierścionek Prpurowe Serce

https://evangarda.pl/pol_pl_Krysztalowy-pierscionek-Prpurowe-Serce-3693_2.jpg

Błyszczący pierścionek z czerwonych kryształków

https://evangarda.pl/pol_pl_Blyszczacy-pierscionek-z-czerwonych-krysztalkow-3695_1.jpg

Pierścionek z kryształków Kobaltowy Kwiat

https://evangarda.pl/pol_pl_Pierscionek-z-krysztalkow-Kobaltowy-Kwiat-3691_1.jpg


Kryształowy pierścionek Ogon Pawia turkusowy

https://evangarda.pl/pol_pl_Krysztalowy-pierscionek-Ogon-Pawia-turkusowy-2496_1.jpg

Pierścionek rozetka z czerwonych kryształków

https://evangarda.pl/pol_pl_Pierscionek-rozetka-z-czerwonych-krysztalkow-2495_1.jpg

Kryształowy pierścionek z regulowaną obrączką

https://evangarda.pl/pol_pl_Krsztalowy-pierscionek-z-regulowana-obraczka-2498_1.jpg

Efektowny kryształowy pierścionek z motylami

https://evangarda.pl/pol_pl_Efektowny-krysztalowy-pierscionek-z-motylami-136_1.jpg

Różowy kryształowy pierścionek z dużym oczkiem

https://evangarda.pl/pol_pl_Rozowy-krysztalowy-pierscionek-z-duzym-oczkiem-135_2.jpgPokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane

pixelpixel