Jak pielęgnować sztuczną biżuterię?
JAK PIELĘGNOWAĆ SZTUCZNĄ BIŻUTERIĘ?
Sztuczna biżuteria jest obecnie bardzo popularna. Bogactwo wzorów, materiałów, kolorów oraz niska cena sprawiają, że coraz chętniej wybieramy właśnie ją dla podkreślenia swej urody.
Aby jednak długo cieszyć się jej urokiem, powinniśmy przestrzegać kilku zasad:
1. Przede wszystkim, nie przechowuj jej razem z biżuterią srebrną, gdyż różne rodzaje metali, wchodząc w reakcje chemiczne pod wpływem powietrza, powodują ciemnienie zarówno biżuterii srebrnej, jak i sztucznej.
2. Każdy przedmiot owiń osobno w miękką tkaninę i włóż do plastikowego woreczka, co zabezpieczy je przed wzajemnym uszkodzeniem i zarysowaniem.
3. Jeśli powyższy sposób uznasz za zbyt skomplikowany i mało wygodny, zafunduj swojej biżuterii specjalne pudełko z osobnymi przegródkami i szufladkami lub szkatułkę wyściełane miękkim materiałem. Poukładaj swoje skarby oddzielnie, co też będzie dobrym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami.
Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj swojej biżuterii „na wierzchu”, zwłaszcza w kuchni lub w łazience. Wilgoć i powietrze to jej największy wróg! Murowane, że ściemnieje!
4. Jeśli musisz umyć biżuterię, zrób to w ciepłej wodzie z mydłem.
Do dwóch szklanek ciepłej wody dodaj klika kropli delikatnego płynu do mycia naczyń lub płynu do prania i wypłucz w niej ostrożnie biżuterię. Tam, gdzie jest to konieczne, możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów zwilżonej w tak przygotowanym płynie.
Po tym zabiegu, wypłucz biżuterię w ciepłej wodzie i wysusz miękką ściereczką. Nie mocz jednak zbyt w wodzie, gdyż może to spowodować rozpuszczenie kleju i wypadnięcie osadzonych w oprawie kamieni.
Uważaj też przy myciu korali nawleczonych na sznurek lub nitkę, gdyż nie powinny one długo nasiąkać wodą. Może to spowodować osłabienie ich struktury i w konsekwencji przyspieszyć zerwanie. Zaraz po umyciu, wypłucz korale w ciepłej wodzie, a następnie wysusz, delikatnie klepiąc zawinięte w ręcznik. Pozostaw na jakiś czas rozłożone na płasko, aby sznurek mógł dokładnie wyschnąć. Nie wieszaj korali do wyschnięcia, gdyż może to spowodować rozciągnięcie sznurka.
Aby umyć korale bez moczenia w wodzie, możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów zanurzonej w sodzie oczyszczonej. Wyczyść delikatnie korale, po czym wytrzyj je miękką, bezpyłową ściereczką.
5. Do mycia sztucznej biżuterii nigdy nie używaj płynów przeznaczonych do czyszczenia srebra i złota lub innych, bardziej agresywnych chemikaliów, gdyż bezpowrotnie zniszczą one delikatną strukturę nieszlachetnych metali i kamieni.
6. Przed kąpielą czy myciem rąk zdejmuj biżuterię, gdyż tłuszcz i chemikalia pozbawiają blasku większość materiałów użytych do jej wyrobu.
7. Tak samo postępuj przed wejściem do basenu. Chlor skutecznie potrafi zniszczyć nawet szlachetne metale i kamienie.
8. Zawsze najpierw nakładaj makijaż, spryskuj perfumami i lakierem do włosów, a dopiero po ich wyschnięciu zakładaj biżuterię. Nigdy odwrotnie.
9. Jeśli na łańcuszku zrobi się węzełek, zwilż to miejsce olejem jadalnym. Po chwili bez problemu rozsupłasz węzełek, używając do tego celu igły.
10. Kolczyki mogą niekiedy wywoływać alergię u osób uczulonych na nikiel, czego efektem będzie stan zapalny płatków ucha. Jeśli chcesz spokojnie nosić takie kolczyki, wystarczy pomalować sztyft bezbarwnym lakierem do paznokci.