Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o torebkę?

2016-04-11
Jak dbać o torebkę?

JAK DBAĆ O TOREBKĘ?

Torebka to absolutnie niezbędny element garderoby większości kobiet. Gdzież pomieściłybyśmy te nasze wszystkie kosmetyki, portfeliki, dokumenty, klucze i całe mnóstwo innych potrzebnych rzeczy, nie mówiąc już o telefonach, smartfonach i tabletach. W dzisiejszych czasach jest wręcz niemożliwe obyć się bez torebki!
To, jak będzie ona nam służyła i jak długo zależy także i od nas.
Aby jednak właściwie zadbać o torebkę, musimy dostosować sposób i środki pielęgnacji do materiału, z jakiego jest ona wykonana.

Oto kilka najważniejszych wskazówek:

1. Torebka skórzana.

Do jej czyszczenia możesz użyć pasty do butów, najlepiej bezbarwnej. Nie zalecamy stosowania pasty czarnej, gdyż od tak wyczyszczonej torebki możemy zabarwić sobie odzież, zwłaszcza jasną. Za pomocą miękkiej szczoteczki do butów lub ściereczki nałóż cieniutką warstwę pasty na czyszczoną powierzchnię. Odczekaj ok. 10 minut i wypoleruj skórę miękką szmatką.
Innym, bardzo skutecznym i prostym sposobem jest skorzystanie z gotowej oferty dostępnych w szerokiej gamie specjalnych środków do czyszczenia skóry. Ich bogaty wybór możemy znaleźć w sklepach jeździeckich, również internetowych. W tym przypadku zastosuj się do instrukcji producenta zamieszczonej przy każdym produkcie.

2. Torebka z zamszu.

Zamsz, czyli skóra pozbawiona lica, jest materiałem bardzo trudnym do czyszczenia, ponieważ bardzo łatwo go zniszczyć. Z wierzchniego kurzu i brudu wyczyścić ją możesz używając szczotki do butów z miękkiego włosia lub specjalną szczotką do zamszu, którą kupisz w sklepie z obuwiem lub z artykułami skórzanymi. Jeśli nie masz takiej szczotki, użyj czystej, suchej gąbki do zmywania naczyń.
Jeśli zamsz został zaplamiony, zbierz jak najwięcej zanieczyszczeń czystą szmatką lub odsącz delikatnie ręcznikiem papierowym. Nie pocieraj zbyt mocno, żeby ręcznik nie pozostawił drobnych, ale trudnych do usunięcia zwałkowanych drobinek.
Jeśli plama jest tłusta ? posyp ją talkiem lub mąką ziemniaczaną i odstaw na noc. Środki te wchłoną tłuszcz.
Rano strzepnij je szczotką do zamszu lub czystą, suchą gąbką do naczyń.
Jeśli plama jest rozległa i trudna do usunięcia powyższymi sposobami, najlepiej oddaj torebkę do pralni specjalizującej się w czyszczeniu zamszu.

Uwaga! Nie pozwól, aby na zamsz dostały się perfumy, lakier do włosów lub inne kosmetyki zawierające alkohol, gdyż mogą one spowodować odbarwienia. Z tego samego powodu nie czyść zamszu odplamiaczem w płynie lub zawierającym rozpuszczalnik. Możesz zniszczyć bezpowrotnie delikatną strukturę i kolor ukochanej zamszowej torebki.

3. Torba ze skóry lakierowanej.

Uważaj podczas czyszczenia, gdyż tego rodzaju skórę łatwo zarysować. Tutaj też możesz skorzystać z gotowych środków przeznaczonych specjalnie do czyszczenia skór lakierowanych takich jak pasty, czy płyny lub spray?e. Stosuj się ściśle do zaleceń producenta, gdyż skóra lakierowana jest szczególnie delikatna i łatwo można ją zmatowić stosując nieodpowiednie środki.

4. Torebka z lakierowanej skóry ekologicznej.

Taki rodzaj materiału możesz łatwo umyć stosując delikatny płyn do mycia naczyń w ilości kilku kropel na pół litra ciepłej (ale nie gorącej) wody. Zwilż miękką ściereczkę powstałym roztworem i przetrzyj delikatnie czyszczoną powierzchnię. Wytrzyj do sucha i wypoleruj delikatnie. Dobre efekty daje też mycie lakierowanej ekoskóry płynem do czyszczenia samochodowej tablicy rozdzielczej. Środek ten dostępny jest w dużym asortymencie w każdym sklepie z artykułami i kosmetykami samochodowymi. Dobrym przykładem takiego kosmetyku jest środek do pielęgnacji skóry i tworzyw sztucznych Kleen-flo, który, jak zapewnia producent, ?usuwa zmatowienie i zamglenie powierzchni oraz przywraca jej połysk i naturalne piękno?.

5. Torba z plastiku, winylu lub poliuretanu.

Zalecenia pielęgnacyjne są podobne jak przy lakierowanej skórze ekologicznej. Dodatkowo możesz także wykorzystać nasączane chusteczki higieniczne dla niemowląt.
Aby przywrócić połysk torebce z lśniącego plastiku, spryskaj ją silikonowym środkiem do nabłyszczania, a następnie wypoleruj miękką ściereczką.

6. Torba tekstylna.

Aby ją wyczyścić, rozpuść pół łyżeczki płynu do prania delikatnych tkanin w ? szklanki letniej wody. W tak przygotowanym roztworze, maczaj miękką ściereczkę i pocieraj delikatnie zabrudzoną powierzchnię. Torbę z grubego płótna możesz porządnie wyszorować w miejscach silniejszych zabrudzeń, natomiast z cieńszych materiałów czyść ledwie wilgotnymi chusteczkami higienicznymi dla niemowląt.
Pamiętaj jednak, zawsze najpierw sprawdź działanie środka czyszczącego na niewidocznej części torebki, gdyż substancje użyte do barwienia torebki mogą okazać się niezbyt trwałe.

7. Torebka z wikliny.

Do umycia takiej torebki użyj ciepłej wody z dodatkiem mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń w proporcji 3 do 1. Zmocz szmatkę, wyżmij i przetrzyj zabrudzoną powierzchnię. Następnie przetrzyj szmatką zwilżoną w czystej wodzie, a potem suchą. Pozostaw do wyschnięcia w ciepłym miejscu, ale z daleka od silnego źródła ciepła (nie kładź na kaloryferze!).

Pamiętaj! W każdym przypadku zawsze najpierw spróbuj działanie preparatu na niewidocznym kawałku czyszczonego materiału. Ustrzeże Cię to przed bolesną czasem stratą.

Niezależnie jednak od materiału, z jakiego wykonana jest torebka, nie zapominajmy także o jej wnętrzu.
Możesz ją wytrzepać nad koszem, wyciągając z jej wnętrza podszewkę, jednak spowoduje to zatrzymanie części kurzu i różnego rodzaju okruchów na brzegach torebki, zwłaszcza pod suwakiem.
Lepszym sposobem będzie użycie odkurzacza z okrągłą końcówką.
Następnie nasącz miękką szmatkę w roztworze wody z mydłem w płynie, delikatnym płynem do prania lub płynem do mycia naczyń. Szmatkę dokładnie wyżmij i wyczyść nią torebkę wewnątrz pilnując, aby wchłonęła jak najmniej wilgoci. Poza widocznymi zabrudzeniami wytrzesz w ten sposób pozostałości po kosmetykach, tłuszczu, potu i innych zanieczyszczeń.
W ten sam sposób przetrzyj także metalowe elementy torebki, takie jak okucia, karabińczyki, metalowe kółka i zamki. Nie stosuj tutaj środków czyszczących na bazie amoniaku, gdyż metal może ściemnieć lub odbarwić się.

Zdarza się także, że trzeba oczyścić zamek błyskawiczny w torebce.
Jak to zrobić?
Przede wszystkim najpierw go otwórz. Usuń brud z ząbków szczoteczką do zębów zwilżoną roztworem ciepłej wody z mydłem w płynie lub płynem do mycia naczyń. Potem przetrzyj szmatką zwilżoną w czystej wodzie, a następnie osusz ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką. Pozostaw zamek otwarty, aby wysechł.
Ponieważ podczas czyszczenia usunięta zostaje fabryczna warstwa poślizgowa pokrywająca ząbki i suwak, posmaruj ząbki świecą, najlepiej białą, gdyż nie pozostawi ona na zamku barwnika. Kilkakrotnie zasuń zamek i rozsuń rozsmarowując w ten sposób wosk między poszczególnymi ząbkami i suwakiem.

 

Dbajmy o nasze torebki, a na pewno nam się odwdzięczą!

 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016
pixelpixel