Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Filcowe akcesoria – jak o nie dbać, by służyły przez długie lata?

2019-10-23
Filcowe akcesoria – jak o nie dbać, by służyły przez długie lata?
Filc to jeden z najbardziej wszechstronnych i najstarszych wyrobów włókienniczych. Pierwsze ślady świadczące o jego wykorzystaniu datowane są na rok 6500 p.n.e i uważa się, że jako materiał służył ludziom wcześniej, niż wyroby tkackie. To niezwykłe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jego popularność nie maleje i wykorzystuje się go na coraz szerszą skalę wykonując z niego najróżniejsze przedmioty użytkowe i to, co interesuje nas najbardziej – torebki, dodatki i akcesoria. Prezentacja naszych ulubionych, filcowych modeli torebek to temat na osobny wpis, dziś chciałybyśmy się skupić na jego pielęgnacji, bowiem filc – choć niezwykle wdzięczny jako surowiec, potrzebuje także specjalnego traktowania.

Za niezwykłe właściwości filcu odpowiada surowiec, z którego jest zrobiony – najczęściej jest nim po prostu wełna. Dlatego też wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i czyszczące wykonane na akcesoriach z filcu powinny to uwzględniać. Najważniejszą kwestią jest utrzymanie stałej i optymalnej dla filcu temperatury wody, zarówno podczas samego prania, jak i późniejszego płukania. Ani wełna, ani wykonany z niej filc, nie lubią nagłych skoków temperatur, dlatego ta zasada jest szczególnie ważna – temperatura wody podczas prania i płukania powinna wynosić około 30/35 stopni. Nie warto również eksperymentować z cieplejszą wodą, bowiem pod jej wpływem filc może się skurczyć i zdeformować.

Równie ważne co temperatura jest środek, jakiego używamy do prania. Dobry jakościowo, wykonany z wełny filc, wymaga prania w specjalnym preparacie, najlepiej z dodatkiem lanoliny. Popularne proszki do prania czy kapsułki są zbyt agresywne i mogą spowodować nieestetyczne zmechacenia lub odkształcenia. Ostatni krok w praniu filcowych torebek i akcesoriów to suszenie – nie powinno się ich wykręcać, wyżymać ani wrzucać do pralki w trybie wirowania – zarówno wełna, jak i filc nie znoszą tego typu zabiegów. Po wypraniu powinno się osuszyć torebkę lub odcisnąć nadmiar wody z jej powierzchni, a na końcu pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu i z dala od źródła ciepła. Warto też położyć torebkę na płaskiej powierzchni np. suszarce do prania i wygładzić jej powierzchnię przywracając kształt.

Wszystkie te zabiegi mogą wydawać się skomplikowane i czasochłonne, jednak akcesoria wykonane z filcu bez wątpienia są warte każdego zachodu. Unikatowe właściwości filcu i wyjątkowe wzornictwo filcowych torebek zasługują jednak na najlepsze traktowanie, odwdzięczając się doskonałym wyglądem przez lata.

Przykłady takich torebek i akcesoriów znajdziecie poniżej :)


Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixelpixel